7.01.2013

Koyulaştırılmış Şekerli Süt
Nam-ı Diğer Sweetened Condensed Milk

CLICK FOR ENGLISH "Sweetened Condensed Milk"
PER ITALIANO "Latte Condensato Zuccherato"


Yaz ortasında iPad aldığımız günden bugüne kadar geçen sürede indirdiğim ve memnun kaldığım bazı uygulamaları sizlerle de paylaşmak istiyorum bugün.

Her yeni tablet kullanıcısı gibi yaptığımız ilk iş türlü çeşitli aplikasyon aramak ve indirmek oldu. Hemen herşey için bir aplikasyon var, hangisini seçeceğini şaşırıyor insan. O ilk hevesle pek çok şey indirmiştik dediğim gibi. Ama bir süre sonra eğer dikkat etmezseniz bir aplikasyon çöplüğüne dönüyor tablet. Ben bir süre tutup kullanmadıklarımı siliyorum. 

Aşağıda bahsedeceğim uygulamaların bazılarının iPhone ve Android versiyonları da mevcut. Linkler zaman içinde değişebildiğinden ve blogda kırık link olmasını istemediğim için link vermiyorum. Uygulama adını App Store ya da Android Market'te aratabilirsiniz. Uygulamaların hepsi ben bu yazıyı yazdığım gün itibariyle ücretsizdi, ileride ne olur orasını bilemem.

Bugüne dek en çok kullandığım uygulamalar şunlar:

Tango, Skype veya FaceTime: Görüntülü ücretsiz konuşma imkanı veriyor üçü de. Benim gibi yurtdışında yaşayanlar için büyük kolaylık. 

Flipboard: Sizin seçtiğiniz haber, eğlence, sosyal medya vb içeriği dergi tadında size sunan bir uygulama. Gündemi farklı kaynaklardan takip edebilme olanağı sağlıyor.

Dipnot Tablet: Cüneyt Özdemir önderliğinde iPad için özel hazırlanan haftalık dergi uygulaması. Pek çok dergi uygulaması gibi pdf formatında değil. Yazı ve fotoğrafların yanısıra içerdiği görüntü ve ses dosyaları ile gelecekte yaygınlaşacağına inandığım yeni dijital medya düzeninin ilk habercilerinden.

Turkcell Dergilik: İçinde Tempo, Evim, Lezzet, Atlas, Voyager, Formsante, Elle ve daha pek çok dergi barındıran, an itibari ile ücretsiz olan çok faydalı bir uygulama.

iGazetem: Türkiye'deki gazete manşetlerini verip ayrıca gazetelerin internet sayfalarına yönlendirerek gündemi takip etmenize yardımcı olan bir uygulama.

iPeriod ve Period Tracker: Bu uygulamalar kadınlar için. Her ikisi de regl döneminizi yakından izlemenize olanak veriyor. Regl süresi, şiddeti, ağrı-sızı durumu, tatlı/tuzlu yeme arzusu, kilo değişikliği gibi bilgileri gün be gün girerek dipnot düşmek mümkün. Unutkan mizaca sahip biri olarak şahsen bu uygulamaların çok faydasını gördüm, bir önceki regl dönemi ne zamandı, bir sonraki ne zaman olacak gibi problemler ortadan kalktı. Ayrıca hamile kalmak isteyenler yumurtlama dönemlerini takip edip ona göre hareket edebilirler :)

TuneIn Radio: Tabletinizi kullanırken bir yandan müzik ya da haber de dinlemek isterseniz bu uygulama size göre. Türkiye ve dünyanın her yerinden sayısız radyo kanalına ulaşabilirsiniz.

Ve elbette geçen yazılarımdan birinde uzun uzun bahsettiğim Pinterest'in tablet uygulaması. Pinterest'i iPad üzerinden kullanırken kullandığınız browser yetersiz kalabiliyor. O nedenle uygulamasını indirmek en güzeli.

Son olarak şunu da not düşeyim, Dipnot Tablet, Turkcell Dergilik ve iGazetem haricindeki uygulamaları kurmak ve kullanabilmek için az da olsa bir İngilizce bilgisi gerekli.

Gelelim bugünkü tarifimize... Yemek üzerine yabancı site ve blogları takip edenler Türkçe'ye çevrildiğinde Koyulaştırılmış Şekerli Süt anlamına gelen 'Sweetened Condensed Milk' başlığıyla sıkça karşılaşmışlardır. 

Bugüne dek Türkiye'deki marketlerde rastlamadım, İtalya'da ise Nestle'nin bir ürününü market raflarında ara ara görüyorum ama bir görünüp bir kayboluyor, burada da pek yaygın olduğu söylenemez, en azından benim yaşadığım civarda öyle. Dolayısıyla The Opies: Family Food'da bu tarifle karşılaşınca çok sevindim. Tüm ihtiyacınız olan şeker, süt ve vanilya. Andrea yaptığı çeşitli denemelerin ardından aşağıda verdiğim ölçülerde karar kılmış.

Malzemeler:
400gr tam yağlı süt
200gr şeker
1 çay kaşığı vanilya özütü ya da aroması

Yapılışı:


  • Tüm malzemeleri hazneye koyun. Kapağı kapattıktan sonra üzerine buhar sepetini yerleştirin. (Buhar sepeti hem sıçramaları önleyecek hem de sütün buharlaşmasına olanak vererek koyulaşmasını sağlayacaktır.)

  • Varoma Isısı 4 Hızda pişirin. (Andrea pişme süresini 17 dakika olarak belirtmiş ancak benim daha uzun süre pişirmem gerekti. Kullanılan süt ve şekerin cinsi sonucu etkiliyor olabilir. O nedenle tam süre veremiyorum. Siz 17 dakika geçtikten sonra her 2-3 dakikada bir kontrol edin. Süt biraz koyulaşacaktır ama gereğinden fazla pişirip aşırı koyulaştırarak sakız gibi de yapmamaya dikkat edin.)

  • Bir kavanoza alarak soğumaya bırakın.


Afiyet olsun...


Andrea'ya paylaşımı için sonsuz teşekkürler. Benim gibi condensed milk mağdurlarını büyük bir dertten kurtarmış oldu ;)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder